Canning Jars at Cost!

 In General

For all you canners getting ready for the best canning season ahead!

Here’s the deal:  I order canning jars for The Learning Kitchen in large quantities, which we use for both the classes and for making products we sell.

In order to get the best price, I order by full pallets and then I don’t have to pay shipping.  That’s a huge savings.

If you help by buying some of these with me (a sort of “co-op” deal), then I don’t have such a big investment in the jars and I can reorder quicker.

Up this time is 8 oz jars, lids and bands included  (known as jelly jars).  These come from Orchard Road and have less embossing on the jars (which I like a lot better that the typical quilted Ball jelly jars).  FYI, the lids and bands are fully interchangeable with Ball and other regular mouth jars.

Yours and my cost:  $6.10 per dozen.  And you know the stores sell them for anywhere from $9.00 to $12.00 per dozen, and even higher!

These are packed in 6 packs so you can order in 1/2 dozen quantities at $3.05 per pack.  And their sturdy boxes are closed boxes that make them very nice for storing your jars before and after processing.  They stack nicely too.

I’m helping you out = and you’re helping us out….nice, right?

Email me what you’d like here:  lyn@preservingnow.com.    You can pick up at the Kitchen or my home (whichever is more convenient for you)  or I’ll deliver for free to any location with a $50 minimum order within 15 miles of the Kitchen.

And Happy Canning!

 

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0